menu AnaSayfa chevron_right
HABERLER

REDD’in yeni albümü “Yersiz Göksüz Zamanlar”

DevaFM-Editör | Aralık 25, 2019

Doğan Duru, Güneş Duru ve Berke Özgümüş’ten oluşan Redd’in yedinci stüdyo albümü “Yersiz Göksüz Zamanlar” 27 Kasım Çarşamba Pasaj & Garaj Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda yayımlandı. Adını akıllı aygıtlardan başını kaldıramayan, fitrelenmiş hikayelerde ve paylaşımlarda hitap ettiği kalabalıklara karşın bireyin gerçekte içine düştüğü yalnızlıktan alan albümde 10 şarkı var.

2016 yılında yayınladıkları, müzikal arayışlarını elektronik öğelerle katmanlandırdıkları “Mükemmel Boşluk” ile yeni bir sürece giren Redd, bu albüm ile medya organları ve müzik yazarlarınca yılın en iyi albümleri içinde üçüncü sırada yer bulmuştu. “Aşk Virüs”, “Bugün Herkes Ölsün İstedim”, “Kanıyorduk” gibi “Mükemmel Boşluk”un hit şarkılarının yeni ve canlı versiyonları ise albümün sürprizi.

REDD, YERSİZ GÖKSÜZ ZAMANLAR’I ANLATTI:
#yersizgoksuzzamanlar

Yedinci albümümüzü nihayet yayınladık. Üretimin yerini eski üretilmiş eserlerin tekrar tekrar tüketildiği, çiğnenmedik yerinin kalmadığı şu zamanlarda yeni bir albümle karşınızdayız. 7. albümde 7. yeni şarkı var. Bir şarkıyı versiyon olarak (Tutmuyor Frenler II) sizlerle paylaşmak istedik. Aşk Virüs, Bugün Herkes Ölsün İstedim, Kanıyorduk gibi Mükemmel Boşluk’un hit şarkılarının yeni ve canlı versiyonları da albümün sürprizi olsun dedik. RDD Music etiketiyle kendi plak şirketimizden çıkardık Yersiz Göksüz Zamanlar’ı. Umuyoruz seversiniz, sevdiniz, seveceksiniz. Eleştirileriniz bizim için en az varlığınız kadar önemli.

Yersiz Göksüz Zamanlar’ı tüm dijital platformalarda bulabilirsiniz. Youtube, Spotify sayfalarımıza abone olmayı unutmayın , Twitter, Instagram, Facebook sayfalarımıza dair bildirimlerimiz açık olsun lütfen ama en mühimi biz sizi yüzyüze görmek, bizi canlı canlı dinlemenizi tercih ediyoruz. Konserlere gelin aramızdaki aracıları, aygıtları bir kenara bırakalım.

Neden Yersiz Göksüz Zamanlar mı? Aslında içinde bireye ilişkin yalnızlık olan bir ifade üzerine düşünürken bu isme karar kıldık. Malum Redd albüm isimleri her daim bir şeyler anlatma derdindedir. İki üç yılda bir albüm yapıyorsanız ve yaşadıklarınıza ilişkin dertleriniz var ise, albüm ismini ya da bir şarkı ismiyle sizi ve bir dönemi ya da sanatsal üretimi tanımlayacak bir başlığı geçiştirmek doğru gelmiyor bize.

Zaman, insan, bizler, gördüklerimiz, yaşam biçimi ve yaşadığımız çevreye dair her şey son sürat değişiyor. Başını akıllı aygıtlardan kaldıramayan bizler, filtrelerle cilaladığımız hallerimizi başkalarına geçmişte hiç olmadığı kadar -mış gibi gösterme haline teslim olmuş durumdayız. Kendimizi anlarımızı kısa süre sonra yok olan hikayeler yoluyla anlatır olduk. Bizim için en kıymetli şeyi hafızamızı neredeyse sosyal medyaya, aracı aygıtlara teslim ettik. Akıllı aygıtlarla bizi başbaşa yalnızlaştıran bir yaşam biçimine karşın halen eğlenceli ve kalabalık olduğumuzu anlatmaya çalışıyor bir yanımız. Yüzümüzde gözümüzde emojiler, üzerlerine iliştirdiğimiz kalpler, gökkuşakları var, dünyanın, ülkenin en fena olduğu zamanlarda üstelik.

Gerçekliğin eğilip büküldüğü, Yerin Göğün Zamanın birbirine bulandığı bir çağın ilk deneyimleyicileriyiz, belki üstesinden geleceğiz belki de aygıtların içine hapsolmuşluğumuz türümüzün yeni yaşam biçimi olacak, kim bilir. Sevgiyle kalın!.
REDD

REDD KİMDİR:
Redd 2005 yılında yayınladıkları 50/50 albümünden bugüne müzik dünyasının sıradışı gruplarından biri olarak değerlendirilmektedir. Grup bu yaklaşımıi kendine has şarkı sözü yazarlığı, ve yenilikçi, cesur müzikal arayışları kadar toplumsal olaylarda üstlediği rollere de borçludur. Başta Van İçin Rock olmak üzere pek çok sosyal sorumluluk projeye öncülük etmiş ya da gönüllü olarak içinde yer almıştır.

Doğan Duru, Güneş Duru ve Berke Özgümüş’ten oluşan Redd, 2006 yılında Falan Filan şarkısı ile U2’nun ardından MTV World Chart Express’te ilk 10’a girmeyi başaran grup bine yakın konser verirken, Bon Jovi, Guns n’ Roses, Stereophonics, Editors gibi dünyaca ünlü pek çok grubun önünde de sahne almıştır. 2016 tarihli, elektronik öğelerle katmanlandırdıkları Mükemmel Boşluk ile yeni bir süreç içine giren Redd Mükemel Boşluk ile medya organları ve müzik yazarlarınca yılın en iyi rock müzik albümü ve tüm müzik türleri içinde yılın en iyi albümleri içinde üçüncü sırada yer almayı başarmıştır.

50/50 – 2005, Kirli Suyunda Parıltılar – 2006, Gecenin Fişi Yok (Konser DVDsi) – 2008, Plastik Çiçekler ve Böcek (Canlı Akustik kayıt) – 2008, Prensesin Uykusu (Soundtrack) – 2010, Hayat Kaçık Bir Uykudur – 2013, Mükemmel Boşluk) – 2016, Yersiz Göksüz Zamanlar – 2019.
Doğan Duru vokal, gitar, keyboard, bas gitar

Redd’in solisti Doğan Duru Redd’in solisti olmasının yanı sıra grubun şarkı sözlerinin tamamını yazmış ve müziklerinin çok büyük bölümünü bestelemiştir. İstanbul Üniversitesi ve Milano Verdi konservatuvarlarından Opera eğitimleri alan, Yıldız Üniversitesi Sanat Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisansını yapan Doğan Duru, pek çok film müziğine imza atmış, Cemil Ağacıkoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Eylül filmiyle 6. Dadaş Film Festivali’nde en iyi film müziği ödülü almıştır. Aynı yönetmenin Tarla filmi ile Uluslararası İstanbul Film Festivalin’nde yine en iyi müzik ödülü almıştır.

Doğan Duru sanat yönetmenliği, vokal koçluğu yapmaktadır. 2015 yılında Işık Üniversitesi’nde müzikal sahneye koyan Duru, ayrıca purevox adını verdiği ingilizce şarkılarından oluşan projesi ile Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde zaman zaman solo konserlerine devam etmektedir.
Güneş Duru gitar, vokal

Redd’e ismini veren Güneş Duru, Twitter’ın varolmadığı, blogların ve blogerların ise henüz bu denli yaygın olmadığı yıllar olan 21 albümünün yapım sürecinden başlayarak grubun biografik hikayelerini ve albüm sürecini anlatan yazılar kaleme almıştır. Buradaki yazılarıyla bir anlamda müzik gruplarının dinleyicisiyle doğrudan etkileşim kurması fikrine öncülük etmiştir. Van İçin Rock yardım konserinin fikrini ortaya atarak gerçekleşmesini sağlayan Güneş Duru tarihöncesi arkeoloji alanında da doktora derecesine sahiptir.
Berke Özgümüş davul

Redd’in farklı soundunda önemli bir pay sahini olan Berke Özgümüş lise çağlarında bir süre gitar çaldıktan sonra davul çalmaya başladı. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi. Fen Fakültesi matematik bölümünü kazandı. Daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Performans bölümünden tam burs kazandı ve aynı okuldan başarıyla mezun oldu. Berke Özgümüş Redd öncesinde Mehmet Güreli, Bulutsuzluk Özlemi gibi önemli isimlerin de bulunduğu birçok grup ve sanatçıyla çalıştı, albümlerinden çaldı. Redd’in yanı sıra önemli bir caz davulcusu olan Berke Özgümüş bu alanda pek çok isimle birlikte halen müzik yapmaktadır.

Diskografi:

Yersiz Göksüz Zamanlar – 2019

RDD Music
Mükemmel Boşluk – 2016

Pasaj
Hayat Kaçık Bir Uykudur – 2012

Pasaj
21 – 2008

Sony Music
Plastik Çiçekler ve Böcek – 2007

Pasaj
Kirli Suyunda Parıltılar – 2006

Pasaj
50/50 – 2005


İletişim:

Management & Booking:
Kazım Çağdaş
Tel: +90 (507) 604 23 32

Artist Management
Ebru Özbiliş
Tel: +90 (532) 340 46 60

management@redd.com.tr

REDD, SON ALBÜMÜNÜN İLK KLİBİNİ ‘SEN DE SAÇMALA’ İSİMLİ ŞARKISINA ÇEKTİ.

Written by DevaFM-Editör

BİZE ULAŞ

 • cover play_circle_filled

  TÜRKÇE POP
  Türkçe HİT MÜZİK

 • cover play_circle_filled

  RAP – HİPHOP
  Rap Müziğin AS' ları

 • cover play_circle_filled

  ARABESK
  Hep Damar Full Damarrr !

 • cover play_circle_filled

  YABANCI
  Durmaksızın HİT MUSİC

 • cover play_circle_filled

  OYUN HAVALARI
  Kıpır kıpır oynatan radyo

play_arrow skip_previous skip_next volume_down
playlist_play